středa 28. září 2016

Nízkohistaminová strava - čtení (nejen) pro ekzematiky : )

Histamin je látka, kterou za prvé: si naše tělo tvoří samo; a za druhé: získáváme z potravy. Zásoby, které naše tělo vyprodukuje samo, úplně ovlivnit nemůžeme. Můžeme však ovlivnit naši životosprávu a histamin tak regulovat.


Proč bychom vlastně histamin měli chtít regulovat?

Abych mohla odpovědět, uvedu nejprve konkrétní příklad, v čem mi nízkohistaminová strava pomohla.
Už odmalička trpím na ekzém. Jsou momenty, kdy úplně zmizí a pár let o něm nevím, ale pak se zase vrátí jako bumerang. Jako malá jsem na to dostávala nějaké mastičky s kortikoidy, což jsou běžně předepisované léky. Jako dospělá jsem se začala víc zajímat o to, co je pro moje tělo prospěšné, a tak pro mě rakovinotvorné kortikoidy byly nepřípustné. Začala jsem tedy pátrat na internetu po nějaké alternativě a tím se dostávám k prvnímu odkazu na stránku, která mě k nízkohistaminové stravě přivedla - vylecit-ekzem.cz (už název stránky mluví za vše). : )

Takže úplně zjednodušeně, mi lidé, co bojujeme s ekzém (ale i jiným kožním problémem nebo nemocí) trpíme v podstatě neschopností regulace histaminu v těle. Nicméně tohle vyjádření je potřeba brát opravdu hodně s rezervou, jelikož se za tím skrývá spoustu složitých procesů v našem těle a já nejsem žádný odborník na jejich vysvětlování. :) Raději doporučuji zabrousit ještě na jinou stránku - histaminovakasulka.com, kde najdete opravdu mnoho článků na toto téma.

Je třeba ještě dodat, že změna stravování je pouze takový první krok k léčbě. O ekzému se říká, že je to hlavně psychická ,,nemoc" - např. všude se uvádí, že ekzém se tvoří ve stresu (a ten je odrazem naší psychiky). Z vlastní zkušenosti můžu jen potvrdit a v případě léčby je tedy potřeba jít opravdu do hloubky.


Ale zpátky k jídlu! Co tedy jíst (a nejíst) abychom regulovali histamin v krvi?

Nevhodné potraviny:
  1. Potraviny, na které máte alergii
  2. Léky (antibiotika, hormonální antikoncepce,…)
  3. Produkty z bílé mouky
  4. Bílý cukr a umělá sladidla
  5. Mléčné produkty
  6. Masné výrobky (šunky, klobásy,…)
  7. Ryby a výrobky z nich
  8. Vejce
  9. Zelenina (nakládaná, kvašená; rajčata, cibule, špenát, sója, meloun vodní)
  10. Ovoce (nakládané, sušené; exotické plody, banány, ořechy)
  11. Nápoje (slazené, káva, alkohol)
  12. Další - éčka, barviva, konzervanty, koření

Vhodné potraviny:
  1. Ostatní obilné produkty (žito, oves, rýže, quinoa, jáhly, amarant)
  2. Luštěniny - doma uvařené a během vaření se musí několikrát vyměnit voda (histamin se uvolňuje právě do vody během vaření)
  3. Přírodní sladidla (javorový, datlový, rýžový sirup, třtinový, kokosový, březový cukr, stévie, med)
  4. Mléčné produkty (máslo, kozí produkty, nezrající sýry - mascarpone, tvaroh)
  5. Maso (kuřecí, hovězí,…)
  6. Ryby (pouze hluboce zamrazené nebo čerstvě ulovené)
  7. Zelenina (saláty, kořenová, košťálová, plodová zelenina)
  8. Ovoce (rostoucí zejména u nás)
  9. Nápoje (čistá voda, zelený čaj, bylinkové čaje, 100% džusy z vhodného ovoce)

Pozor, tento seznam je hodně obecný. V odkazech lze najít seznam podrobnější, nicméně žádný seznam nelze brát jako oficiální. Jde o to, že každý člověk snese jinou míru histaminu. Někdo má hladinu nižší, někdo zase vyšší. Někdo může třeba v pohodě tolerovat vajíčka, jinému můžou vadit. Obecně nejlepší je ze začátku tuto stravu opravdu striktně dodržovat (min. prvních 14 dní). Tzn. jíst určitě jen povolené potraviny, a pokud si u nějakého jídla nejsme jisti, je lepší ho vynechat.
Až na sobě uvidíme zlepšení, postupně začneme do jídelníčku potraviny znovu zařazovat. Tímto postupem si vytvoříme svůj vlastní seznam tolerovaných a netolerovaných potravin. Pokud nám totiž nějaké jídlo neudělá dobře, víme, že ho máme ze seznamu vyškrtnout.


A jaký má takhle strava vlastně dopad?

Protože u mě byl ekzém poměrně rozsáhlý (velké plochy na rukách a nohách, zejména v oblasti ohybů), dodržovala jsem nízkohistaminovou stravu zhruba měsíc (při méně rozsáhlém ekzému by mělo stačit 14 dní). A světe div se, po měsíci ekzém téměř zmizel. : ) Ano je to tak, momentálně už ho na nohách nemám vůbec, jen trochu na ruce a na břiše. Je ale pravda, že jsem se s tím jídlem zase trošičku rozjela, ono je to pak i poznat, když vás ty místa začnou svědit, pak je jasné, že jste snědli něco, co jste neměli. : )

Jinak tohle je moje zkušenost s nízkohistaminovou stravou cca 3 měsíce zpátky a momentálně plánuji pustit se do toho znovu a zbavit se těch zbylých flíčků od ekzému. V následujících týdnech budu tedy mapovat, co všechno jím a následně vám poskytnu jídelníček i s recepty, abyste se mohli také inspirovat. : )

Žádné komentáře:

Okomentovat