středa 28. září 2016

Nízkohistaminová strava - čtení (nejen) pro ekzematiky : )

Histamin je látka, kterou za prvé: si naše tělo tvoří samo; a za druhé: získáváme z potravy. Zásoby, které naše tělo vyprodukuje samo, úplně ovlivnit nemůžeme. Můžeme však ovlivnit naši životosprávu a histamin tak regulovat.


Proč bychom vlastně histamin měli chtít regulovat?

Abych mohla odpovědět, uvedu nejprve konkrétní příklad, v čem mi nízkohistaminová strava pomohla.
Už odmalička trpím na ekzém. Jsou momenty, kdy úplně zmizí a pár let o něm nevím, ale pak se zase vrátí jako bumerang. Jako malá jsem na to dostávala nějaké mastičky s kortikoidy, což jsou běžně předepisované léky. Jako dospělá jsem se začala víc zajímat o to, co je pro moje tělo prospěšné, a tak pro mě rakovinotvorné kortikoidy byly nepřípustné. Začala jsem tedy pátrat na internetu po nějaké alternativě a tím se dostávám k prvnímu odkazu na stránku, která mě k nízkohistaminové stravě přivedla - vylecit-ekzem.cz (už název stránky mluví za vše). : )

Takže úplně zjednodušeně, mi lidé, co bojujeme s ekzém (ale i jiným kožním problémem nebo nemocí) trpíme v podstatě neschopností regulace histaminu v těle. Nicméně tohle vyjádření je potřeba brát opravdu hodně s rezervou, jelikož se za tím skrývá spoustu složitých procesů v našem těle a já nejsem žádný odborník na jejich vysvětlování. :) Raději doporučuji zabrousit ještě na jinou stránku - histaminovakasulka.com, kde najdete opravdu mnoho článků na toto téma.

Je třeba ještě dodat, že změna stravování je pouze takový první krok k léčbě. O ekzému se říká, že je to hlavně psychická ,,nemoc" - např. všude se uvádí, že ekzém se tvoří ve stresu (a ten je odrazem naší psychiky). Z vlastní zkušenosti můžu jen potvrdit a v případě léčby je tedy potřeba jít opravdu do hloubky.


Ale zpátky k jídlu! Co tedy jíst (a nejíst) abychom regulovali histamin v krvi?

Nevhodné potraviny:
  1. Potraviny, na které máte alergii
  2. Léky (antibiotika, hormonální antikoncepce,…)
  3. Produkty z bílé mouky
  4. Bílý cukr a umělá sladidla
  5. Mléčné produkty
  6. Masné výrobky (šunky, klobásy,…)
  7. Ryby a výrobky z nich
  8. Vejce
  9. Zelenina (nakládaná, kvašená; rajčata, cibule, špenát, sója, meloun vodní)
  10. Ovoce (nakládané, sušené; exotické plody, banány, ořechy)
  11. Nápoje (slazené, káva, alkohol)
  12. Další - éčka, barviva, konzervanty, koření

Vhodné potraviny:
  1. Ostatní obilné produkty (žito, oves, rýže, quinoa, jáhly, amarant)
  2. Luštěniny - doma uvařené a během vaření se musí několikrát vyměnit voda (histamin se uvolňuje právě do vody během vaření)
  3. Přírodní sladidla (javorový, datlový, rýžový sirup, třtinový, kokosový, březový cukr, stévie, med)
  4. Mléčné produkty (máslo, kozí produkty, nezrající sýry - mascarpone, tvaroh)
  5. Maso (kuřecí, hovězí,…)
  6. Ryby (pouze hluboce zamrazené nebo čerstvě ulovené)
  7. Zelenina (saláty, kořenová, košťálová, plodová zelenina)
  8. Ovoce (rostoucí zejména u nás)
  9. Nápoje (čistá voda, zelený čaj, bylinkové čaje, 100% džusy z vhodného ovoce)

Pozor, tento seznam je hodně obecný. V odkazech lze najít seznam podrobnější, nicméně žádný seznam nelze brát jako oficiální. Jde o to, že každý člověk snese jinou míru histaminu. Někdo má hladinu nižší, někdo zase vyšší. Někdo může třeba v pohodě tolerovat vajíčka, jinému můžou vadit. Obecně nejlepší je ze začátku tuto stravu opravdu striktně dodržovat (min. prvních 14 dní). Tzn. jíst určitě jen povolené potraviny, a pokud si u nějakého jídla nejsme jisti, je lepší ho vynechat.
Až na sobě uvidíme zlepšení, postupně začneme do jídelníčku potraviny znovu zařazovat. Tímto postupem si vytvoříme svůj vlastní seznam tolerovaných a netolerovaných potravin. Pokud nám totiž nějaké jídlo neudělá dobře, víme, že ho máme ze seznamu vyškrtnout.


A jaký má takhle strava vlastně dopad?

Protože u mě byl ekzém poměrně rozsáhlý (velké plochy na rukách a nohách, zejména v oblasti ohybů), dodržovala jsem nízkohistaminovou stravu zhruba měsíc (při méně rozsáhlém ekzému by mělo stačit 14 dní). A světe div se, po měsíci ekzém téměř zmizel. : ) Ano je to tak, momentálně už ho na nohách nemám vůbec, jen trochu na ruce a na břiše. Je ale pravda, že jsem se s tím jídlem zase trošičku rozjela, ono je to pak i poznat, když vás ty místa začnou svědit, pak je jasné, že jste snědli něco, co jste neměli. : )

Jinak tohle je moje zkušenost s nízkohistaminovou stravou cca 3 měsíce zpátky a momentálně plánuji pustit se do toho znovu a zbavit se těch zbylých flíčků od ekzému. V následujících týdnech budu tedy mapovat, co všechno jím a následně vám poskytnu jídelníček i s recepty, abyste se mohli také inspirovat. : )

čtvrtek 22. září 2016

Dýňová polévka



Ingredience:

1 dýně Hokaido
1 menší cibule
Řepkový olej
1 mrkev
1 větší brambora (nemusí být)
200 ml kokosové smetany
Sůl, pepř, petržel

Na dozdobení - kokosová smetana, chia a sezamová semínka, petržel

Postup:

Ve větším hrnci na rozpáleném oleji orestujeme nakrájenou cibuli. Přidáme na kostky pokrájenou mrkev, bramboru a dýni (asi jako jediná dýně se nemusí loupat, slupka změkne při vaření). Zalijeme vodou a vaříme doměkka cca 30 minut. Poté rozmixujeme ručním mixérem dohladka a přimícháme smetanu. Na závěr dochutíme solí a pepřem a přidáme natrhané lístky petrželky.


TIP: Na ozdobu můžete použít různá semínka, já zvolila chia a sezamová, ale zkuste využít i ta dýňová. Místo abyste semínka z dýně vyhodili, nechte je na chvíli opéct v troubě a při servírování je do polévky přisypejte. : )

sobota 17. září 2016

Apple pie s cizrnou



Ingredience:

Korpus
  • 300 g mletých mandlí
  • 10 datlí

Krém
  • 350 g cizrny (váženo před uvařením)
  • 400 g jablečného pyré (recept ZDE)
  • 1 lžíce skořice
  • Datlový sirup

Posypka
  • 2 větší jablka
  • 1 lžíce kokosového cukru
  • 1 lžíce skořice
  • Drobenka (130 g rozemletých ovesných vloček + 50 g kokosového cukru + 50 g másla/ghí)

Postup:

Korpus - Datle namočíme na 15 min ve vodě, poté rozmixujeme s mandlemi. Směs natlačíme do vymazaného korpusu na cheesecake a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C cca 15 minut. Korpus necháme vychladnout a mezitím si připravíme krém.

Krém - Uvařenou cizrnu rozmixujeme dohladka společně s jablečným pyré (já ji nejdříve rozmixovala samotnou v mixéru, a pak až přidala jablečné pyré a ještě jednou rozmixovala tyčovým mixérem). Přidáme skořici a pokud se nám zdá krém málo sladký, můžeme dosladit datlovým sirupem. Krém naneseme na vychladlý korpus.

Posypka - K nastrouhaným jablkům přimícháme cukr a skořici. Směs přidáme na vrstvu krému a navrch posypeme drobenkou.

Koláč dáme péct na 180°C na 30 minut a po vypnutí necháme v troubě ještě dojet. Po vychladnutí se do něj můžete s chutí pustit.


Domácí jablečné pyré

Ingredience: (na 3 středně velké sklenice)

7 větších jablek
100 g kokosového cukru (podle chuti i více)
1 lžíce citrónové šťávy
1/2 lžičky guarové gumy (na zahuštění)

Postup:

Oloupaná jablka dáme do hrnce a zalijeme je do 1/4 vodou. Vaříme dokud jablka nezměknou, poté přidáme citrónovou šťávu a cukr a vaříme do zhoustnutí. Na závěr přidáme guarovou gumu a směs rozmixujeme tyčovým mixérem. Naléváme do vyvařených sklenic, které po uzavření necháme dnem vzhůru. Až sklenice vychladnou, uchováme je v lednici.


sobota 10. září 2016

Chleba ve vajíčku s žampiony


Chleba obalovaný ve vajíčku zná asi každý. Moje mamka ho dělala klasicky se sýrem. Mě ale napadlo tuhle klasiku trochu obměnit, a tak jsem do vajíčka přidala žampiony a výsledek rozhodně stojí za vyzkoušení!!! A jako bonus se vám bude při smažení bytem linout nádherná vůně hub. ;)




Ingredience:
žitný chléb
3 vejce
platíčko žampionů (cca 10 ks)
špetka soli
řepkový olej (ideální na smažení, jelikož se nepřepaluje)

Postup:
Chleba nakrájíme na plátky. Do mísy rozklepneme vajíčka, k nim nastrouháme žampiony, přidáme špetku soli a společně promícháme. Směs namažeme na chleby, které pak opékáme z obou stran na pánvi.

Jako přílohu můžete zvolit nakrájenou zeleninu. :)

sobota 3. září 2016

Tradiční jáhelník se švestkami

Nastala švestková sezóna, a tak vám přináším již druhý recept na jáhelník (švestky jsou pro něj typické). Mám z něj velkou radost, protože jak můžete vidět na fotce, vypadá daleko lépe než ten předchozí. A taky výborně chutná, doporučuji vyzkoušet! :) 


Ingredience:

400 g jáhel
cca 1 l mandlového mléka
5 lžic javorového sirupu
500 g švestek
2 jablka + 200 g jablečného pyré
skořice
špetka soli

Postup:

Jáhly spaříme v horké vodě, abychom se zbavili nahořklé chuti. Poté dáme vařit s mlékem + špetka soli. Vaříme do zhoustnutí tak, abychom dostali kašovitou směs. Podle chuti osladíme javorovým sirupem a necháme vychladnout.

Mezitím si nastrouháme jablka a vypeckujeme švestky. Jablka smícháme s jablečným pyré a dochutíme skořicí.

Do vymazané zapékací formy rozprostřeme zhruba polovinu jáhelné kaše. Nahoru poklademe půlky švestek, na ně rozetřeme jablečnou směs a přidáme druhou vrstvu švestek. Zakončíme vrstvou ze zbytku jáhelné kaše.


Vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme 45 minut.

TIP: Pro lepší chuť zkuste do ovocné vrstvy přidat ořechy.

Ovesné koláčky s arašídovým máslem


Ingredience:

60 ml mandlového mléka
100 g kokosového oleje
100 g třtinového cukru
80 g arašídového másla
400 g ovesných vloček

100 g nasekaných ořechů

Postup:

Mléko, cukr a kokosový olej společně povaříme na vyšší plamen. Poté dáme z plotny a přimícháme arašídové máslo, ovesné vločky a ořechy (případně přidáme další vločky, aby byla směs dost hustá). Z této směsi tvoříme na plech vyložený pečícím papírem malé koláčky a necháme zatuhnout při pokojové teplotě cca půl hodiny.

TIP: na tvarování koláčků zkuste použít vykrajovátka na cukroví, vykouzlíte tak veselé tvary.