středa 27. ledna 2016

Jáhly - zdravá příloha

Jáhly jsem si oblíbila z příloh asi ze všeho nejvíce. Kromě toho, že jsou bezlepkové jsou taky nenáročné na přípravu a dají se využít jak na slané, tak i sladké pokrmy.

Jáhly jsou malé žluté kuličky, které se vyrábějí loupáním prosa. Tato plodina pochází z Asie. Dříve byla hojně využívána i v naší kuchyni, pak ji ale vystrnadily ,,moderní" přílohy jako rýže, těstoviny nebo brambory.

Také jsou bohaté na řadu vitaminů skupiny B a minerální látky jako jsou křemík, fosfor, hořčík, draslík, měď, železo a zinek. Asi jediné mínus je, že mají vysoký glykemický index (obsahují cca 70 % sacharidů), ale někde jsem četla, že díky vláknině, kterou obsahují, se zmíněný glykemický index snižuje.

Jak už jsem psala na začátku, jáhly jsou jednoduché na přípravu. Stačí je cca 20 minut povařit v dvojnásobku osolené vody (dokud se voda nevypaří). Jen ještě před samotným vařením je třeba je 3x propláchnout horkou vodou. To abychom se zbavili jejich přirozené nahořklé chuti.

Nejčastěji je používám právě jako přílohu k masu, rybě, nebo je ještě po uvaření osmažím na pánvi s nějakou zeleninou, žampiony, cuketou apod. Také se dá sehnat jáhelná kaše, tu si dělám ráda na snídani. Často využívám i jáhelnou mouku na pečení (o vánocích jsem třeba dělala linecké z této mouky). A jáhly se dají také použít na tradiční staročeský jáhelník, na který jsem sem nedávno dávala recept.

Možností je spousta, stačí si vybrat :)



sobota 23. ledna 2016

Jáhelník s banánem a lesním ovocem


Ingredience:

300 g jáhel
3 vejce - žloutky, bílky zvlášť; (psyllium)
2 lžíce sirupu z agáve
60 g třtinového cukru
150 g vlašských ořechů, mandlí (rozinky; může být vše dohromady, nebo si namíchejte, co máte rádi)
2 banány a mraženou lesní směs (pokud chcete tradiční jáhelník, použijte švestky; můžete i jablka; nebo zkuste s ovocem experimentovat)
1 lžička skořice
Špetka soli
Kokosový olej na vymazání (máslo)


Postup:

Jáhly 3x spaříme horkou vodou, abychom se zbavili hořké chuti. Dáme je povařit na 20 minut s 2x větším množstvím osolené vody. Necháme půl hodiny odstát. Mezitím si vymícháme bílky na sníh. Po chvíli přidáváme třtinový cukr a mícháme ještě asi 2 minuty do tuha.

Když nám jáhly trochu vychladnou, přimícháme žloutky (já je nahradila psylliem - smícháme 1 a 1/2 lžičky psyllia se 3 lžícemi vlažné vody a necháme min. 10 minut odstát). Dále přidáme i sirup z agáve, ořechy, skořici a promícháme.

Vymažeme si plech kokosovým olejem a z poloviny těsta vytvoříme na plech první vrstvu. Pokládáme nakrájený banán a mraženou směs lesního ovoce. Přikryjeme druhou vrstvou zbylého těsta a vložíme cca na 1 hodinu do trouby vyhřáté na 160° C.

Co? Jak? Proč? aneb kde jsem se tu vzala

Říkám si, že na začátku je dobré vyslat nějakou zprávu o tom, proč jsem se vlastně rozhodla zřídit si blog zaměřený na pečení, zdravý životní styl, stravování, recepty... Co mě k tomu vedlo... napsat něco o sobě.

Tak tedy do toho! :) To, že ráda peču už jsem psala, ale celé to má daleko hlubší význam.
Už nějakou dobu využívám různé informační zdroje a pročítám knížky spojené se stravováním a fungováním lidského těla. Dozvídám se tak o dobrých a špatných vlastnostech většiny potravin a jaký mají vliv na naše zdraví. To mě dovedlo k tomu, že jsem zprvu hodně omezila příjem pšeničných výrobků a před nedávnem jsem se rozhodla ji úplně vypustit.

Ale nebylo to jenom tak, že jsem si někde něco přečetla a podlehla nějakému trendu. Vždycky jsem byla totiž dost rozežraná a nedovedla jsem si představit, že bych se nějakého jídla vzdala. Nedovedla jsem si ani představit, že bych nedej bože měla třeba cukrovku, nebo alergii na lepek.

Důvodem, jak to celé začalo, byly náhlé dlouho přetrvávající migrény a zažívací problémy - a proto mě taky první napadla pšenice (lepek). Tak jsem se dostala k jedné knížce o jídle, o vitaminech, škodlivinách, o mechanismech v našem těle a tak všelijak... a přišlo mi to docela zajímavé. Začala jsem se zajímat víc a zajímám se pořád. :)

A moje postřehy? Prý po vysazení pšenice (ale i sacharidů - nebo alespoň omezení; různých škrobů apod. - samozřejmě to všechno spolu souvisí) odezní celá řada zdravotních problémů - hodně se to spojuje s alzheimerem, ale právě i zažívací problémy, kožní onemocnění a další.
Kdo trpíte na ekzém, tak jste taky určitě postřehli, že po některých jídlech se vám kůže zhorší. To je jeden z viditelných vlivů našeho stravování.
Za sebe musím říct, že na migrény už netrpím, zažívání se mi také zlepšilo a celkově se cítím lépe. Bez pšenice se také hubne, tak to poznám až za nějaký delší časový horizont, zatím vyčkávám. :)

A že by mě mrzelo, že si nedám chleba nebo jiné pečivo? Nebo těstoviny, brambory, knedlíky? A co něco sladkého - sušenky, piškoty? Zdá se to být hrozné, ale mně už ani nepřijde divné, že si to nedám. Nepřijdu si o nic ochuzena, naopak jsem objevila nepřeberné množství potravin, o kterých jsem neměla ani páru. Navíc, protože mě to baví v kuchyni, spoustu věcí si udělám domácích (chleba, knedlíky), takže bez zbytečných škrobů a jiných přídavků. Také zkouším nové a neobvyklé recepty, které si často upravuji podle sebe. Řadu z nich tu určitě uvidíte. Také se plánuji zaměřit na jednotlivé potraviny, které používám s vysvětlením, proč jsou dobré a čím nám prospívají. Takže se máte na co těšit!